دسته بندی محصولات
معرفی انواع ابزار گچبری

در گچبری ساختمان علاوه بر استفاده از افراد ماهر و هنرمند در زمینه گچکاری، نیاز به مواد مصرفی و ابزار گچبری می باشد که در این مقاله قصد معرفی انواع ابزار گچبری را به شما عزیزان داریم، در ادامه با ما همراه باشید.

گچبری هنر ایرانی
گچبری هنر ایرانی

ابزار گچبری از سری اقلام مورد نیاز برای انجام گچکاری های لازم ساختمان محسوب می شود که بسیار کاربردی و ضروری است. نحوه ی کار با ابزار گچبری تنها توسط افرادی که با این هنر آشناییت دارند باید استفاده نمایند، برای بهره از بهترین هنرهای گچبری همراه با ایده های خاص می توانید از تیم حرفه ای هنر ایرانی برای دریافت خدمات در زمینه زیبا سازی و بازسازی ساختمان، مشاوره ی رایگان دریافت نمایید.

انواع گچبری ساختمان

گچبری ساختمان بر اساس طرح انتخابی و مکان مورد نظر برای اجرا دارای انواع مختلفی می باشد:

هنر گچبری در بین مردم به خصوص اقوام ایرانی محبوبیت زیادی دارد و کمتر خانه‌ای را پیدا می‌کنید که از این هنر در معماری منزل خود استفاده نکرده باشد. یکی از بخش‌های مهم و در خانه‌ای برای پیاده کردن هنر گچبری سقف پذیرایی می‌باشد. به دلیل این که سقف پذیرایی خالی اصلا نمای قشنگی ندارد و جذابیتی برای اعضای خانه ندارد. بنابراین گچبری سقف پذیرایی اهمیت زیادی دارد و جلوه دل نشینی به فضای داخلی منزل می‌بخشد. 

برای تزئین و بخش بندی قسمت های مختلف دیوار می‌توان از گچبری استفاده نمود. گچبری دارای مدل های پیش ساخته و دستی است که البته مدل های ذستی بسیار شیک تر و زیبایی بیشتری دارند. بسته به نوع دکوراسیون سلیقه افراد می‌توان از گچبری مدرن و یا کلاسیک برای دیوارهای ساختمانتان استفاده نمایید.

هنر گچبری در بین مردم به خصوص اقوام ایرانی محبوبیت زیادی دارد و کمتر خانه‌ای را پیدا می‌کنید که از این هنر در معماری منزل خود استفاده نکرده باشد. یکی از بخش‌های مهم و در خانه‌ای برای پیاده کردن هنر گچبری سقف پذیرایی می‌باشد.

گچبری دور لوستر و لامپ از قدیمی ترین هنرهای ایرانی است که جلوه ی خاصی را به سقف می بخشد. این هنر زیبا حتما باید توسط افراد حرفه ای که چندین سال در زمینه گچ بری، تجربه دارند انجام شود. گچبری دورلوستر به مساحت و میزان ارتفاع سقف شما بستگی دارد و باید طرحی مناسب با آن اندازه طراحی شود.

قیمت ابزار گچبری

تعداد خرید ابزار گچبری که لازم است تهیه شود، توسط گچبران با توجه به نوع پروژه تعیین می شود بنابراین برای برآورد هزینه ی گچبری و اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مجموعه هنر ایرانی، تماس حاصل نمایید.

ابزار ساختمانی که در گچ بری استفاده می شود

 • حاشیه پَخ: سطحی که زاویه ای غیرقائم با سطح دیگر ایجاد می کند. 
 • کاو مسطح: ابزار معقر دارای خط کناره نهایی که یک ربع دایره را ایجاد می کند. 
 • تاج: ابزاری است که مقطع دو خم به شکل یک s کشیده دارد. 
 • ابزار نیم گرد: ابزاری است که مقطع عرض نیم دایره دارد. 
 • ابزار ربع گرد: ابزاری محدب است که مقطع مربع دایره ای دارد. 
 • ابزار محدب: ابزاری است که مقطع مربع دایره ای دارد. 
 • قاب: صفحه ای مستطیل شکل فرو رفته یا برجسته روی یک دیوار است که به طور مشخص با یک کتیبه، نقاشی یا پیکره، اجرا می شود. 

انواع ابزار گچ کاری

 • قاشقی: این ابزار در اصل به نام قلم بوم گیر مشهور است و برای انواع و اقسام کار های گچبری مورد استفاده قرار می گیرد. به لبه های گرد و قاشقی شکل (شبیه به قاشق) که توسط قلم بوم گیر بر گوشه دیوارها و سقف اجرا می شود، قاشقی می گویند.
 • دمبر: دمبر اصلی ترین ابزار گچبری است. در حقیقت اگر بخواهید گچ کاری را به هنر تبدیل نمائید، باید از دمبر استفاده کنید. این وسیله فلزی مانند چاقو است، ولی تنها بخش تیز آن در قسمت نوک وسیله است با این وسیله می توان هر نوع اثر هنری گچبری ایجاد کرد. 
 • بومخوار: ابزاری فلزی است که برای هموار کردن متن و زمینه گچبری ها استفاده می شود. نوک این وسیله حالت مورب داشته که به تمیز کردن زمینه کار کمک می کند. از بومخوار می توان برای حکاکی، کند کاری و مرمت و پرداخت اثر نیز استفاده کرد. 
 • وردنگی: نوعی ابزار گچبری ساختمان است که برای خط کشی کردن جای گرته شده (چرمه کردن یا سوزنی کردن) استفاده می شود. انجام این کار به دلیل این است که بتوان بعد از وردنگی، فعالیت های مربوط به برش را انجام داد. 
 • کاردک: یکی از ابزار گچکاری کاردک نام دارد. از این وسیله به عنوان ابزار دم دستی جهت تمیز کردن دیگر ابزارها و یا تعمیر و پرداخت سطح گچکاری ساختمان استفاده می شود.
 • ماله: از ابتدایی ترین ابزار گچکاری داخل ساختمان، ماله است. ماله بنایی اغلب فلزی به دسته چوبی است. فلز نباید به هیچ عنوان تیز و برنده باشد، زیرا سطح کار توسط گچ کار خراب می شود. همچنین توجه داشته باشید که لکه گیری برای گچکاری، نیاز به ماله مخصوص است. 
 • استانبولی: برای انجام هر نوع فعالیت گچکاری نیاز به استفاده از استانبولی است. برای ساخت گچ و حمل محصول نهایی، باید گچ را به مقدار نیاز با آب مخلوط کرد. همچنین مهم است در پایان کار، استانبولی به خوبی شسته و تمیز  شود.

خرید ابزار گچبری

برای خرید ابزار گچبری می توانید به فروشگاه ها و مراکز فروش ابزارآلات ساختمان سازی، مراجعه نمایید. در هنگام خرید ابزار گچکاری، تنها اقلام لازم را با بالاترین کیفیت خریداری کنید.

ابزار گچبری دستی

 • نقالی: برای زیر و رو کردن کار های گچبری و ساخت و ساخت و ساز گل و برگ از ابزاری به نام نقالی استفاده می شود. همچنین، از این ابزار می توان در حالت دهی و ترمیم آلات  و گونه های خاص گچبری نیز استفاده کرد. 
 • دَم بُر: یکی از ابزار گچبری که ابزار اصلی هنر گچ بری به حساب می آید و شبیه به چاقو است، دَم بُر نام دارد. برای انجام کلیه کارهای مربوط به برش و حکاکی های زینتی و هنری می توان از این وسیله استفاده کرد. 
 • پرگار: از این ابزار بیشتر برای تعیین اندازه بین قسمت های مختلف استفاده می شود . در حقیقت، برای این که بتوان اندازه هر کار گچبری ساختمان را به طور دقیق بر روی محصول نهایی اجرا کرد، به کار بردن پرگار ضروری است. 
 • الک: برای پیاده سازی سبک های مختلف گچبری، ابزار زنی، سفیدکاری و همچنین زیرسازی سطوح، گچ الک می شود. گچی که الک می شود، بسیار ریز دانه بوده و برای اجرای ظریف کاری ها مورد استفاده قرار می گیرد. 
 • گونیا: از این ابزار برای گونیا کردن دیوار ها استفاده می شود. در فرآیند گچکاری ممکن است محل تقاطع دو دیوار زاویه 90 درجه ایجاد نکند، به همین دلیل گچکاران از ابزاری به نام گونیا استفاده می کنند. 
 • گلویی: ابزار گلویی برای ایجاد تزئینات داخلی کنج کار، جایی بین سقف و دیوار و حاشیه دور سقف اجرا می شود. این ابزار هم اکنون در بازار در متریال پلی یورتان تولید می شود که می تواند برای انجام کار گچبری گلویی سقف مورد استفاده قرار گیرد. 
 • کشوزنی: توانایی استفاده از گچ خوش مایه می تواند به صورت کشوزنی (ابزار زنی انجام شود). برای کشوزنی سه نوع ابزار استفاده می شود که شامل ابزاری است که بر لبه جاسازی می خورد که بر سطح کار می خورد. برای کشوزنی از ابزار بسیار متفاوتی استفاده می شود.ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
حسینی (09387810905)