دسته بندی محصولات
آینه کاری سنتی

آینه کاری که به عنوان یکی از ظریف ترین تزئینات مورد نیاز برای زیباسازی فضاهای مختلف می باشد برای ایجاد آن از طرح های منظم، متقارن و هندسی به همراه انتخاب قطعات متفاوتی از آینه ها برای سطوح داخلی سازه استفاده می شوند. زمانی که قرار است این کار انجام شود به ابزارهایی مانند آینه‏‌ با ضخامت مورد نیاز، الماس نرم‏بر، گونیا، خط‏‌كش نیاز است. برای این که در مورد آینه کاری سنتی اطلاعاتی بیشتری داشته باشید با ما همراه باشید.

گچبری هنر ایرانی
گچبری هنر ایرانی

آینه کاری یکی از گزینه های پیشنهادی برای چیدمان و دکوراسیون منزل محسوب می شود که شما می توانید ظاهر جدید و زیبایی در منزل و هر محیط دیگری که مد نظر دارید ایجاد کنید. در صورتی که قصد استفاده از آینه کاری در فضای داخلی مد نظر خود را دارید می توانید از شیوه های جدیدی از آینه کاری استفاده کنید تا بعد از اتمام کار با سبک دکوراسیون منزل هماهنگی مورد نیاز را داشته باشد و شما می توانید از ویژگی های برجسته و خاص در نظر گرفته شده برای دکوراسیون مد نظر شما استفاده کنید.

برای انجام آینه کاری در محیط مد نظر شما نیاز است تا از شیشه های رنگی و اشکال هندسی استفاده شود و شما می توانید با توجه به سبک کلاسیک و سبک سنتی در دکوراسیون منزل خود آن را انتخاب کنید و در کنار هنرهایی مانند آجرکاری، گچبری و کاشی کاری در تزیینات داخلی و خارجی با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. برای این که بتوانید مدل مناسبی را برای آینه کاری انتخاب کنید در این بخش به بررسی مهم ترین مواردی خواهیم پرداخت که شما به آن ها نیاز خواهید داشت.

طرح آینه کاری سنتی

آینه‌ کاری سنتی به گونه ای می باشد که برای ایجاد آن نیاز است تا با چسباندن قطعه‌ های کوچک آینه شکل‌ های هندسی، گل و بته‌ های مختلفی را طراحی کنند. آینه ‌کاری که قرار است طرح آینه کاری سنتی را انتخاب کند با استفاده از شیشه و برش اشکال متنوع را برای آینه کاری در نظر می گیرد و کمک می کنند به فضای مد نظر شما ظاهری درخشان و زیبا ایجاد شود.

مصالح و مواد مورد نیاز برای ایجاد طرح های آینه کاری شامل آینه، چسب یا بُنکس، سریش و گچ نرم می باشد. در مورد ابزارهایی که به آن نیاز دارید می توان به قلم طراحی، خط کش چوبی برای خط اندازی روی شیشه، میز زیر دست، الماس آینه بر و کاردک اشاره کرد. با استفاده از ابزاری که مخصوص برش زدن شیشه می باشد می توانید شکل های متنوعی را برای طراحی انتخاب کنید و با بازتاب آن جذابیت محیط مد نظر خود را افزایش دهید.

استفاده کردن از آینه کاری در بخش های مد نظر شما کمک می کند تا فضای داخلی بزرگ و روشن تر به نظر برسد. به طور کلی می توان گفت که آینه کاری سنتی به عنوان یکی از ابزارهایی می باشد که کمک می کند تا بتوانید یک فضای مجلل را در مکان های مختلف اعم از کاخ ها، آرامگاه ها، مساجد و ساختمان های قدیمی ایجاد کنید.

آینه کاری سنتی روی دیوار

آینه کاری که جزو قدیمی ترین هنرهایی می باشد که می توانید برای تزئین محیط مد نظر خود استفاده کنید. بیشتر مکان‌ های مذهبی، کاخ‌ ها و تالارها، رستوران‌ های سنتی و خانه‌ های قدیمی با استفاده از این نوع آینه کاری از نظر شکل ظاهری، ظاهر مناسبی را ایجاد کنند. به همان اندازه که می تواند به زیبا سازی محیط مد نظر شما کمک کند ایجاد طرح های آینه کاری مدت زمان زیادی نیاز است و باید دقت بالایی داشته باشید. آینه کاری سنتی روی دیوار به دو روشی که در ادامه اشاره می کنیم طراحی و نصب می شوند.

نصب آینه کاری توسط نصاب

فردی که قرار است قطعات آینه را در کنار یک دیگر قرار دهد کار خود را بدون هیچ‌ گونه عیب و نقصی انجام می دهد.

نصب آینه کاری توسط مشتری

گاهی اوقات ممکن است مشتری بخواهد مراحل مربوط به آینه کاری را خودش انجام دهد برای انجام این کار باید ابزارهای مورد نیاز را داشته باشد تا هزینه ی کمتری را پرداخت کند.

اجرای آینه کاری سنتی در منزل

اگر قصد اجرای آینه کاری سنتی در منزل را دارید بخش هایی که این امکان برای آن ها وجود دارد شامل دیوار پذیرایی، دیوار آشپزخانه، بالای شومینه، ستون ها، دور لوستر و... می باشد. زمانی که نصاب به محل مد نظر شما اعزام می شود برای ایجاد طرح های آینه کاری به صورتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم پیش می رود.

 • کمک به انتقال طرح بر روی قطعات: طرحی که شما برای ایجاد سفارش داده اید توسط فردی که متخصص در این زمینه می باشد آماده می شود و بعد از آن کاغذ طراحی شده سوزنی شده و بر روی سطح کار قرار داده می شود که روی آن گرده زنی می شود. نقش های اسلیمی و یا هندسی بر روی انواع آینه های رنگی منتقل می شود.
 • بهتر است با انواع طرح و مدل ها آشنایی داشته باشید و بدانید که از چه جایی باید ایجاد طرح ها را شروع کنید.
 • انجام مراحل مربوط به آینه کاری ریزه کاری های زیادی دارد.
 • ممکن است برخی از افراد این گونه تصور کنند که آینه کاری منزل این است که آینه های دیواری را با استفاده از میخ به دیوار بزنید ولی باید بگوییم که آینه دکوراتیو کاملاً با آینه دیواری دارای تفاوت هایی می باشند. آینه های مخصوص با طرح های درخواستی با استفاده از چسب های مخصوص به دیوار می چسبند و به عنوان یک دیوار پوش عمل می کنند.
 • انتقال طرح در آینه کاری سنتی
 • برش قطعات: طرح ها پس از اندازه گذاری بر روی آینه به وسیله الماس آینه بر، برش داده می شود. ضخامت مطلوب آینه جهت آینه کاری 1 میلی متر است، اما ضخامت 2 میلی متر نیز قابل قبول می باشد. در بیشتر موارد برای آینه کاری ها از آینه های بلژیکی استفاده می شود. 
 • بعد از برش نیاز است تا قطعات برش خورده مانند یک طرح پازل در کنار یک دیگر قرار بگیرند تا مطمئن شوید که درست برش خورده اند.
 • در انتهای نیاز است تا تا قطعات با استفاده از چسبی که از ترکیب گچ، سریش و چسب چوب آماده شده است به وسیله ی کاردک بر روی دیوار چسبانده شود.

از ویژگی های که می توانید از اجرای آینه کاری منزل انتظار داشته باشید شامل

 • کمک به تزیین و زیبایی محیط
 • افزایش نوردهی بیشتر و پر نور کردن محیط
 • کمک به بزرگ جلوه دادن فضا
 • پوشش ایراد دیوار
 • به افزایش دید نقاط کور کمک می کند.
 • ایجاد انگیزه و آرامش ذهنی در افراد

مسئله ی مهمی که باید به آن ها توجه داشته باشید مربوط به کیفیت آینه می باشد. آینه هایی که در بازار برای آینه کاری وجود دارد شامل آینه با جیوه نیترات نقره و آینه با جیوه نیترات آلومینیوم می باشد.

قیمت آینه کاری سنتی

با توجه به این که میزان برش های قطعات مختلف در آینه کاری برای محیط های مختلف متفاوت می باشد نمی توان قیمت ثابتی را برای آینه کاری سنتی در نظر گرفت. عواملی که در تعیین قیمت آینه کاری سنتی تأثیرگذار می باشد شامل مراحل طراحی و برش، نصب آینه ها، بخش هایی که قرار است آینه کاری در آن محیط ها انجام شود و... می باشد. هم چنین باید بگوییم با توجه به این که برش و پیاده کردن طرح مد نظر مشتریان بر روی آینه در آینه کاری مدرن به واسطه ی استفاده کردن از دستگاه انجام می شود و فقط نصب آن دستی است هزینه ی کمتری را برای اجرای آن پرداخت خواهید کرد.

آینه کاری سنتی ایرانی

با توجه به این که در آینه کاری سنتی ایرانی از شکل و بافت هم اثر چندانی مشاهده نمی شود و باید به این موضوع توجه داشته باشید که جنس و رنگ آن کمک زیادی به فضایی که برای آینه کاری در نظر گرفته اید می کند تا بتواند ظاهر زیبایی داشته باشد. به واسطه ی سطح صیقلی آینه ها و انعکاسی که توسط پرتوهای نور ایجاد می شود می تواند کمک کند تا ترکیبی از نورهای متفاوت را مشاهده کنید. این نورها به گونه ای می باشد که انگار قطعات نور را بريده یا تراشیده اند و در کنار هم قرار داده اند. برش و ترکیب آینه ها که به واسطه ی نقش های هندسی انجام می شود ولی باید به این مسئله توجه داشته باشید که زمانی که همه ی سطوح یک فضا آینه کاری می شود کمک می کند تا سنگینی و کدورت دیوارها از بین برود و یک فضای پیوست وجدایی ناپذیر ایجاد شود.
ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
حسینی (09387810905)