دسته بندی محصولات
تفاوت‌ کاغذ دیواری و پتینه دیوار

امروزه به دلیل پیشرفت و گسترش روش های دیزاین و معماری داخلی، شما می توانید از روش‌های مختلفی برای بازسازی خانه‌ و محل کار خود استفاده کنید. هر روز سبک‌های بسیار تازه‌ای در طراحی دکوراسیون داخلی به وجود می‌آیند که دو نمونه از آن کاغذ دیواری و پتینه کاری دیوار می باشد. در این مطلب قصد داریم به بررسی تفاوت های این دو روش بپردازیم.

گچبری هنر ایرانی
گچبری هنر ایرانی

پتینه کاری دیوار چیست؟

در ذهن بسیاری از افراد همچنان هنر پتینه کاری مجهول بوده و سر رشته ای در این زمینه ندارند. پتینه یک هنر معماری ایتالیایی بوده که در حال حاضر با هنر ایرانی امکان تلفیق آن فراهم شده و توانسته تاثیر بسزایی در زیبایی محیط داشته باشد.

پتینه دیوار شیوه ای برای رنگ آمیزی دیوارها و سقف می باشد که در این روش می‌توان حتی از کهنگی و فرورفتگی دیوارها نیز به نحو احسن استفاده کرد.در این شیوه خاص رنگ آمیزی، از ورق‌های طلایی یا نقره‌ای نیز برای شیک‌تر شدن فضا استفاده می‌شود که در نوع خود می‌تواند بسیار منحصر به فرد عمل کند.

اجرای پتینه روی دیوار

پتینه کاری دیوار

کاغذ دیواری چیست؟

دیگر تقریبا اکثر افراد با کاغذ دیواری آشنا هستند و حتی برای پوشاندن سقف و دیوارهای خود نیز از آن‌ استفاده می کنند. کاغذ دیواری به دلیل داشتن طرح و رنگ بی شمار برای زیباسازی محیط داخلی ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین با استفاده از چسب‌های مخصوص امکان چسباندن این کاغذ دیواری ها بر روی دیوار فراهم شده و معمولا در رول‌هایی با اندازه مشخص به فروش می‌رسند.

کاغذ دیواری

تفاوت پتینه دیوار و کاغذ دیواری در چیست؟

شاید در ذهن شما این سوال پیش بیاید که پتینه دیوار گزینه بهتری است یا کاغذ دیواری؟ در ادامه تفاوت میان این دو روش دیزاین را بررسی می کنیم:

تفاوت از نظر شکل ظاهری

اولین تفاوتی که می توان برای پتینه دیوار و کاغذ دیواری بیان کرد، شکل ظاهری آن‌ها است. کاغذهای دیواری معمولا دارای طرح‌های مختلف با چهارچوبی ثابت هستند که در تمامی طول رول تکرار شده اند. البته برخی از نمونه‌های جدید کاغذ دیواری با طراحی‌های سه‌بعدی وجود دارند که هر رول آن دارای بخشی از تصویر می باشد. اما پتینه دیوار شکل و ظاهر خاصی ندارد و هر کسی می‌تواند بسته به سلیقه خود و متریالی که  ستفاده می‌شود، یک طرح خاص و منحصر به فرد ایجاد کند.

تفاوت از نظر نحوه اجرا

اجرای کاغذ دیواری با اجرای پتینه کاری بسیار متفاوت است. نصب کاغذ دیواری چندان کار ساده‌ای نیست و نیاز به تخصص و تجربه دارد. از سوی دیگر برای اینکه بتوانید دیوارهای خانه یا دفتر کار خود را کاغذ دیواری کنید، باید زیرسازی مناسب انجام دهید. زمانی که می خواهید کاغذ دیواری کنید باید سطح زیرین کاملا صاف، بی‌نقص و بدون برآمدگی یا فرورفتگی داشته باشید.

اما برای اجرای پتینه کاری بر روی دیوار نیازی به زیرسازی ندارید؛ تنها بهتر است مطمئن شوید که مواردی مانند نشتی آب یا رطوبت در دیوار شما وجود ندارد که به رنگ‌ها و مواد آسیب بزند. در این شیوه بازسازی دیوارهای خانه، شما می‌توانید از عیب‌های ظاهری موجود بر روی دیوار به بهترین شکل استفاده کنید و یک طرح کاملا یونیک و تازه ایجاد کنید. با استفاده از متریال پتینه به راحتی می توان عیوب دیوار را پوشاند.

تفاوت در دوام و ماندگاری

کاغذهای دیواری در صورتی که بر روی یک زیرسازی مناسب نصب شوند و چسب مناسبی برای نصب آن‌ها استفاده شود، تا سال‌های زیادی ماندگار هستند و آسیب نمی بینند. اما اگر حیوان خانگی در منزل دارید یا فرزند شما خردسال است، ممکن است خط و آسیب به کاغذ دیواری برسد. بنابراین می‌توان گفت که دوام و ماندگاری کاغذ دیواری تا حدود زیادی به نحوه نگهداری شما بستگی دارد.

از سوی دیگر دوام پتینه کاری بر روی دیوار بستگی به متریالی دارد که استفاده می شود. در بسیاری از موارد از رنگ برای این کار استفاده می‌شود که ماندگاری آن با رنگ مشابه است و تقریبا هر چند سال یک بار نیاز به نوسازی دارد. اگر از ورق‌های طلایی برای اجرای پتینه کاری استفاده کنید، آسیب‌پذیری دیوارهای شما افزایش خواهد یافت؛ چرا که این ورق‌ها ضخامت بسیار کمی دارند و در اثر ضربه‌های کوچک دچار خرابی می شوند.

پتینه یا کاغذ دیواری

تفاوت در تعمیر و نوسازی

تفاوت دیگری که برای پتینه کاری دیوار و کاغذ دیواری مطرح است، نحوه تعمیر و نوسازی آن‌ها می باشد. همان‌طور که گفتیم به هر میزان نگهداری و نحوه اجرای کاغذ دیواری و پتینه بهتر و اصولی تر باشد، هر دو تا چند سال دوام و ماندگاری خواهند داشت و تعمیر و بازسازی آنها به چندین سال بعد موکول می شود. اگر کاغذ دیواری دچار آسیب یا پارگی شود، می‌توان بخش آسیب‌دیده آن را تعویض کرد. به عبارتی نیاز نیست که کل کاغذها کنده شده و از اول نصب شوند.

پتینه درست مانند رنگ می باشد یعنی هر زمان که دچار خط و خش یا آسیبی شود، زیبایی نسبی آن آسیب دیده و نیاز به تعمیر پیدا می کند. در این حالت نیز می‌توان بخش آسیب‌دیده را به‌گونه‌ای تعمیر کرد که با طرح کلی دیوار همخوانی داشته باشد، اما تغییر کلی آن می تواند برای شما بهتر باشد چرا که هر تیمی نمی تواند هر دو رنگ را شبیه به هم به شما تحویل دهد. معمولا برای تعمیر پتینه دیوار بهتر است که از یک تیم متخصص کمک بگیرید که جلوه ظاهری آن خراب نشود. مجموعه هنر ایرانی در زمینه تعمیر پتینه بسیار متخصص و حرفه ای عمل می کند.

تفاوت در شستشو و نظافت

معمولا در پتینه دیوار از رنگ‌هایی استفاده می‌شود که به راحتی شستشو می شوند و با استفاده از دستمال خیس می‌توان آن‌ها را تمیز کرد. اما در هنگام تمیز کردن دقت کنید که از مواد شوینده ای استفاده کنید که سازگار باشد و به دیوار آسیبی نرساند. اما بیشتر کاغذهای دیواری به دلیل ماهیت کاغذی که دارند، در برابر رطوبت آسیب‌پذیر بوده و قابلیت شستشو ندارند. همچنین پاک کردن یک لکه یا خط از روی کاغذ دیواری بسیار سخت‌تر از پتینه دیوار است.

تفاوت در هزینه اجرایی

هزینه ی اجرای کاغذ دیواری و پتینه دیوار را نمی‌توان به صورت کلی و دقیق اعلام کرد یا با هم مقایسه کرد. عوامل زیادی در زمان محاسبه این هزینه‌ها دخیل هستند که هر تیم و مجموعه ای به نسبت کار خود این هزینه ها را براورد می کند. برای مثال کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌های سه‌بعدی و جدید قیمت بیشتری دارند اما هزینه نصب تقریبا در همه جا یکسان است.

همچنین برای اجرای پتینه دیوار از روش های مختلفی استفاده می شود که در تعیین هزینه نهایی آن بسیار تاثیرگذار است. برای مثال اجرای طرح‌های جدید با استفاده از ورق‌های طلا در مقایسه با طرح‌های ساده‌ی اسفنج، دارای هزینه متفاوتی می باشد که بستگی به طرح دلخواه شما دارد.

در این مطلب سعی کردیم تا موارد مهم‌ تفاوت‌های پتینه دیوار و کاغذ دیواری را برای بازسازی و نوسازی دیوارهای خانه بررسی کنیم. به صورت کلی می‌توان گفت که هیچ یک از این دو مورد، برتری نسبت به یکدیگر ندارند و انتخاب از میان آنها، کاملا سلیقه ای است. مجموعه هنر ایرانی آماده ارائه خدمات مختلف پتینه کاری و کاغذ دیواری در سراسر ایران به شما عزیزان می باشد.

خدمات و مطالب مشابه:

پتینه کاری چیست؟

پتینه کاری سقف
ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
حسینی (09387810905)