دسته بندی محصولات
گچ کاری ساده دیوار

با اینکه دو کلمه گچبری و گچ کاری به ظاهر شبیه به هم هستند و متریال اصلی آنها گچ می باشد، اما تفاوتی در نحوه پیاده سازی و طراحی دارند که در این مطلب قصد داریم به صورت کامل تفاوت این دو روش طراحی و ساده ترین مدل گچبری دیوار ساختمان را توضیح دهیم.

گچبری هنر ایرانی
گچبری هنر ایرانی

در نگاه اول شاید بسیاری از افراد نتوانند تفاوت میان دو عمل گچ کاری و گچبری را متوجه شوند. درست است که ساختار هر دو از گچ می باشد اما در مدل پیاده سازی و محل مورد استفاده دارای تفاوت های بسیاری هستند که در ادامه قصد داریم به تشریح این دو طراحی و هنر بیشتر بپردازیم.

گچ کاری چیست؟

زمانی که یک ساختمان در حال تکمیل شدن می باشد، از گچکاری هنگام سفیدکاری آن استفاده می کنند. به این صورت که با لایه ای پودر سفید گچ دیوارها یا سقف ساختمان را به صورت یک دست درآورده و دیوار را سفید می کنند.
گچ کاری با ماله و ملات گچ انجام شده و برای ساخت ملات از سیمان و ماده آهکی برای بالا بردن استحکام بیشتر در برابر آب، باران، نم و… استفاده می شود. شما می توانید برای سفید کردن نمای داخلی و بیرونی ساختمان خود از گچ کاری استفاده نمایید. گاهی برای افزایش استحکام گچ کاری، ملات از موادی مانند خاک آجر، موم، کراتین و… درست می شود.
گچ کاری از آنجایی که نوعی عایق حرارتی می باشد با اجرای آن بر روی سقف و دیوارها می توان از اتلاف انرژی در ساختمان تا حدود زیادی جلوگیری کرد.

گچبری ساختمان چیست؟

در گچ بری ساختمان، فرد با استفاده از گچ طرح و نقش مختلفی در جهت زیباسازی دیوارها و سقف اجرا و پیاده سازی می کند. برای ساخت ملات گچبری ساختمان از گچ سفید به دلیل داشتن بافتی نرم استفاده می شود که پس از دو الی سه روز خشک شده و می توان آن را نقاشی کرد. نقوش و طرح های مختلف گچبری به دلیل نفوذپذیری در برابر آب و رطوبت، استحکام کمتری داشته و در داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

اجرای طرح های گچبری نیاز به یک نیروی متخصص و استاد کار دارد به همین دلیل است که یک گچ کار ساده نمی تواند کار گچبری ساختمان را انجام دهد.

گچبری ساختمان شامل گچبری گلویی، گچبری دور لوستر، گچبری در سقف ساختمان و گچبری دور و بالای شومینه و... را شامل می شود. شما از گچبری شاید در همه ساختمان ها استفاده نکنید اما تمامی ساختمان ها از ابتدا باید گچ کاری انجام دهند.

به هر حال با استفاده از گچ کاری نمی توانید داخل ساختمان خود را دیزاین کنید. در این راستا می توانید از سبک و مدل های مختلف گچبری در ساختمان استفاده کنید.

انواع سبک گچبری ساختمان

در گچبری ساختمان دو سبک اصلی وجود دارد: گچبری مدرن و گچبری کلاسیک (سنتی).

هر یک از این سبک ها خود دارای زیر شاخه های متعددی هستند که شما می توانید با توجه به سبک منزل خود انتخاب کرده و پیاده سازی کنید. در ادامه بیشتر با سبک های گچبری ساختمان آشنا می شوید.

گچبری کلاسیک یا سنتی ساختمان

گچبری های سبک کلاسیک بسیار پر طرح و نقش و رنگ هستند و مجلل‌ترین مکان ها از سقف‌ها تا دور لوسترها با گچبری سنتی تزئین می شوند. این سبک از گچبری در کنار جزئیات زیاد، دارای رنگ‌های درخشانی مانند طلایی، قرمز، سبز و... می باشد تا چشم ها را به خود خیره کند.

گچ بری های سنتی به دلیل هنر دست بودن و طرح های سنتی به روش‌های گوناگونی اجرا می شود که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

گچبری سنتی معرق

در این سبک قبل از سفت شدن ملات، گچ رنگی آن را به شکل دلخواه برش می دهند و بعد از کنار هم قرار دادن قطعات، ملات گچ را می‌ریزند. نمونه گچبری این سبک را می توانید در محراب مسجد میدان ساوه مشاهده کنید.

گچ بری کلاسیک لایه‌ای

گچکار یک لایه گچ کشته را در محل زیرسازی شده با گچ می‌کشد و به ترتیب لایه‌های بعدی را اضافه می کند. گچ بری سنتی به این روش زمانی کاربرد دارد که بخواهید نتیجه چند رنگ در زمینه داشته باشید.

گچبری سنتی تخمه‌بری (تخمه‌کن)

این سبک از گچبری، پیش نیاز گچ سفید و نرم نیاز دارد. برای پیاده سازی این مدل از گچ غربال‌شده استفاده می شود که آن را با آب مخلوط می کنند تا خمیری نرم و یکدست به دست بیاید.

گچبری کلاسیک کلوخی (لکه)

گچبری سنتی کلوخی یا لکه دوران قاجار بسیار رواج داشت. برای مثال کاخ بادگیر تهران یا کاخ الماس به این شیوه گچبری شده اند.

گچبری سنتی هشته (برهشته)

هشته یا برهشته به معنی بیرون‌آمده و برجسته می باشد که این سبک متعلق به دوران پیش از اسلام می باشد. نمونه های فاخر این آثار را می توانید در محراب اولجایتو مسجد جامع اصفهان مشاهده کنید.

گچبری مدرن

امروزه به دلیل وارد شدن سبک جدید و مینیمال به منازل، گچبری ساختمان به شیوه مدرن انجام می‌شود. در گچبری مدرن به جای استفاده از گل و مرغ و بلبل سنتی ایرانی از خطوط صاف و منحنی یا اشکال چند ضلعی استفاده می شود.

برخلاف گچ بری ساختمان به سبک کلاسیک، سبک مدرن علاوه بر زیبایی، کارایی بسیاری در زمینه پوشش دهی عیوب و پنهان سازی فضاهای مختلف دارد.

ساده‌ترین مدل گچبری دیوار ساختمان

قاب بندی دیوار یکی از ساده ترین روش های گچبری دیوار ساختمان برای کلیه فضاهای مسکونی، تجاری، اداری و... می باشد که در صورت تمایل می توانید با اضافه کردن دیزاین های مختلف مانند تابلو نقاشی، آینه کاری، نقاشی دیواری، پتینه کاری و یا حتی کاغذ دیواری فضایی فوق‌العاده مجلل و زیبا داشته باشید.

شما می توانید از سبک قاب بندی دیوار یک کادر بندی و چهار چوب روی سطح دیوار خود ایجاد کنید که این کادر می تواند تمام فضای دیوار را احاطه کند.

با استفاده از قاب بندی دیوار با ارتفاع مختلف بر حسب سلیقه مشتری و فضای سطح می توانید زیبایی بی نظیری در منزل و مکان های مختلف ایجاد کنید.

مکان های مناسب برای قاب بندی دیوار

  1. قاب بندی دیوار سالن پذیرایی و ناهارخوری
  2. دور میز توالت
  3. بالای تاج تخت اتاق خواب
  4. دور تلویزیون
  5. دیوار لابی
  6. دیوار بوتیک یا مغازه
  7. دیوار فضاهای اداری و تجاری
  8. دیوار شوروم
  9. دیوار اتاق های بزرگ منزل یا محل کار

هرچه ارتفاع سقف مکان شما کوتاه تر و یا فضای منزل کوچک تر باشد، ظاهر قاب بندی مدرن و طرح های آن بیشتر به چشم خواهند آمد. کادر بندی های عمودی با عرض کم باعث بزرگنمایی فضا و زیباتر شدن آن می شوند. گچبری سقف ساده و مدرن از محبوب‌ترین طرح های اجرا شده در منازل است.

استفاده از طرح های شلوغ و قاب بندی های عریض با تزیینات زیاد، برای فضاهای کوچک مناسب نبوده و باعث خستگی چشم می شود.

در صورت تمایل به اجرای انواع سبک های گچبری ساختمان می توانی با مجموعه هنر ایرانی تماس بگیرید.
ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
حسینی (09387810905)