دسته بندی محصولات
پتینه ایتالیایی چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از روش های نقاشی ساختمان پتینه می باشد که با استفاده از آن می توان طرح و رنگ های مختلفی را بر روی سقف یا دیوار پیاده سازی کرد. پتینه ها دارای انواع مختلفی هستند و بنا به سلیقه و علاقه مشتریان انتخاب می شوند. یکی از پتینه های پرطرفدار امروزی پتینه ایتالیایی است.

گچبری هنر ایرانی
گچبری هنر ایرانی

پتینه ایتالیایی چیست؟

پتینه ایتالیایی یک نوع پوشش دیواری می باشد که از رنگ های دکوراتیو در آن استفاده شده و دارای زیبایی خاصی می باشد. این نوع پوشش، از پیرل (پیگمنت صدفی) استفاده کرده و منجر به ایجاد افکت‌های مختلف در زیر نور یا سایه و ایجاد حالت درخشندگی می‌شود.

زمانی که در نقاشی دیوارها، از پالت رنگی مدیترانه ای یا پتینه توسکا که شامل سایه های گرم طلایی و تناژ آبی و سبز تسکین دهنده می باشد، استفاده شود؛ بهترین نتیجه از پتینه ایتالیایی خواهید گرفت. کلمه "پتینه" به معنای کهنگی و ایجاد نمای کهنه بوده و معادل انگلیسی آن (patina) است.

پتینه ایتالیایی معمولا بر روی سطوح مختلف استفاده شده و به صورت رنگ‌آمیزی ساختگی یا پرداخت مصنوعی اجرا می شود. اصلیت و پیاده سازی روش‌های این نوع پتینه در کشورهای ایتالیا و ترکیه بوده و به تازگی وارد صنعت هنر ایران شده است. 

پتینه ایتالیایی روی دیوار از مهمترین کاربردهای این خدمات در منازل است.

پتینه کاری یکی روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید ظاهری بسیار لوکس و زیبا به ساختمانتان ببخشید. پتینه کاری روی دیوار از بیشترین کاربردهای این هنر در معماری ساختمان است.

پتینه ایتالیایی روی دیوار

پتینه ایتالیایی در ایران

سالها پیش یک شرکت ایتالیایی پتینه، وارد بازار ایران شد و به جای واردات مستقیم از ایتالیا، بیشتر از زیرمجموعه‌های ترکیه‌ای واردات را انجام داد. این شرکت‌های نمایندگی شرکت‌های رنگ سازی دکوراتیو ایتالیایی به دو روش در ایران فعالیت می‌کردند و با استفاده از لیسانس هایی که از آن‌ها دریافت کرده بودند، محصولات را تولید می‌کردند. به تدریج این هنر در ایران گسترش یافت و پیشرفت کرد. اکنون با افزایش تعداد شرکت‌ های فعال در این صنعت، شاهد اجرا و طراحی های فوق العاده پتینه در ایران هستیم. از پتینه ایتالیایی بیشتر برای دیوار استفاده و برای پتینه سقف کاربردی ندارد.

پتینه ایتالیایی

پتینه ایتالیایی به چند روش اجرا می شود؟

برای پوشش دیوارها در محیط های کوچک غیرتجاری استفاده از روشهای پتینه ایتالیایی می تواند بسیار جذاب باشد. پتینه ایتالیایی می تواند باعث ایجاد یک فضای خاص در محیط شود و به طور همزمان یکنواختی را نیز از بین ببرد.

استفاده از پتینه ایتالیایی نسبت به روش‌ های دیگر گچبری و پتینه، دارای مزایای بیشتری بوده و ضمن ایجاد ظاهری جذاب، این امکان را به شما می‌دهد که با استفاده از رنگ‌های مختلف و الگوهای متنوع، پوشش دیوارها را طراحی کنید.

پتینه ایتالیایی بسیار مقرون به صرفه و خوش قیمت بوده و با صرف هزینه کمتر از سایر روش ها می توانید محیطی شیک و جذاب داشته باشید. در ادامه به بررسی مدل ها و روش های مختلف پتینه ایتالیایی می پردازیم.

1) پتینه ایتالیایی با اسفنج

روش رنگ آمیزی با اسفنج نسبتا ساده بوده و برای انجام آن، ابتدا باید سطلی با رنگ پایه ایتالیایی آماده کرده و در این مرحله باید یک رنگ پایه با رنگ طلایی، برنزی، مسی، آبی یا سبز انتخاب کنید. رنگ پایه را باید جسورانه و درخشان انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید. پس از خشک شدن رنگ پایه، رنگ دوم را اعمال کرده و با استفاده از قلم مو رنگ دوم را به صورت یکدست در سطح کار پخش کنید و قبل از خشک شدن رنگ، با اسفنج به صورت ضربه‌ای روی سطح افکتی ایجاد کنید.

2) پتینه ایتالیایی به‌ روش شستشوی رنگ

در پتینه ایتالیایی به روش شستشوی رنگ نمایی به نسبت ظریف تر با بافت ریز تر خواهید داشت که به وسیله این روش، دیوارهایی به نظر کمی فرسوده‌ تر مشاهده خواهید کرد. در این روش رنگ‌آمیزی دیوارها با رنگ پایه شروع می شود و سپس سطح کار کاملا با یک لایه لعاب پوشانده می شود و با قلم‌مو سطح این لعاب نامنظم می شود. این لایه معمولا با موادی که برای پتینه ایتالیایی استفاده می‌شوند، اجرا شده و این مواد شفاف است تا رنگ پایه دیده شود. مرحله لعاب کاری و بافت‌ دار کردن معمولا دوبار انجام شده و نتیجه ای زیبا ایجاد می کند. بعد از زدن رنگ دوم بلافاصله با دستمال یا وسیله‌ای مشابه، برجستگی‌ های کار نمایان می‌شود تا ظاهر کهنه‌ ایجاد شود.

3) پتینه ایتالیایی با استنسیل

به جای رنگ در پتینه ایتالیایی با روش استنسیل شما می توانید، از خمیرهای پتینه استفاده کنید و یا با استفاده از شابلون ها یک مرزی در دیوارها ایجاد کنید. همچنین با استفاده از شابلون ها، تصاویری از نقاشی های قدیمی در رم و دیگر مناطق ایتالیا قابل اجرا بوده و این نقاشی ها شامل عناصر طبیعی مانند پرندگان، درختان و گل ها می باشند.

4) پتینه ایتالیایی به روش اجرای صنعتی

به طور کلی پتینه ایتالیایی به دو دسته پتینه برجسته یا پلاستر و پتینه تخت یا فلت تقسیم بندی می‌ شود. در پتینه کاری های صنعتی که توسط پتینه کاران ماهر و متخصص انجام می‌ شود، معمولا طرح ها اختصاصی بوده و شامل هزینه بالایی می شود. به عنوان مثال صاحبان هتل‌ها، رستوران‌ها و سازمان‌های خصوصی از جمله مشتریانی هستند که علاقه زیاد به پتینه کاری ایتالیایی به روش صنعتی دارند.

5) پتینه ایتالیایی برجسته یا پلاستر

پتینه کاری ایتالیایی برجسته با استفاده از خمیر پتینه انجام شده و بسته به محل اجرای پتینه، از انواع خمیر خاص استفاده می شود. مواد اصلی خمیر پتینه ایتالیایی شامل سنگ آهک خرد شده، پودر سنگ مرمر و سایر مواد طبیعی بوده و در فرآیند اجرای پتینه کاری، خمیر پتینه از طریق ماله یا استنسیل به صورت لایه‌های باریکی بر روی سطح اجرا می‌شود و طرح‌های زیبایی ایجاد می کند.

بعد از خشک شدن کامل این خمیر، مواد تبدیل به سنگ شده و مرحله رنگ‌آمیزی شروع می شود. این رنگ‌ها از طیف گسترده ای برخوردار بوده و به پتینه کار فرصت ایجاد خلاقیت و خلق آثار هنری بسیاری را می دهد. نمونه پتینه های برجسته ایتالیایی شامل طرح های برگ، طرح پتینه فرشته، پتینه توسکانو و پتینه داماسکو می شود که در کاخ‌ها و ساختمان‌ های قدیمی ایتالیا بسیار می توان این طرح ها را مشاهده کرد.

6) پتینه ایتالیایی تخت یا فلت

این نوع پتینه کاری با استفاده از افکت‌های رنگ یا خمیر پتینه اجرا شده و با شیوه‌ های مختلف، رنگ‌ آمیزی می شود و همچنین از ابزار های مختلفی برای ایجاد نمای ایتالیایی مانند رنگ، قلم و رولر‌های مختلف و تکنیک های کهنه کاری ایتالیایی استفاده می شود.

پتینه کاری فلت ایتالیایی با استفاده از خمیر پتینه ویژه‌ای انجام می‌ شود و این نوع پتینه در بازار ایران بیشتر به گچ‌های ونیزی شناخته می‌ شود. خمیر پتینه بکار رفته در این روش به صورت وارداتی و توسط شرکت های ترکیه‌ای تهیه و توزیع می‌شودو دارای وجه تمایز های بسیاری است که با استفاده از ابزار ماله و کشیدن آن بر روی سطح کار، موج و طرح های زیبایی در دو حالت مات و درخشان ایجاد می کند.

بهترین پتینه ایتالیایی در منزل

پتینه کاری بسیار به نوع و سبک محیط و منزل شما بستگی دارد؛ در نتیجه لازم است به کلیه اصول اولیه نقاشی ساختمان مسلط بود و برای جلوه ای زیباتر از ترفندهای مختلف پتینه کاری از جمله انواع پتینه ایتالیایی استفاده کرد. در صورت انتخاب پتینه ایتالیایی بهتر است برای انجام چنین خدمات تخصصی از متخصصین نقاشی ساختمان و از یک مجموعه حرفه ای مانند هنر ایرانی کمک بگیرید.

یکی از مواردی که در دریافت خدمات تخصصی بسیار قابل توجه است، قیمت نقاشی ساختمان است. برای استعلام قیمت پتینه کاری ایتالیایی و سایر خدمات مجموعه هنر ایرانی با شماره تماس مندرج در سایت تماس حاصل نمایید.

خدمات و مطالب مشابه:

پتینه میکروسمنت

پتینه دیوار پشت تلویزیون
ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
حسینی (09387810905)