دسته بندی محصولات
گچبری سنتی و دستی

گچبری سنتی به عنوان یکی از هنرهای برجسته ایرانی شناخته میشود که در بسیاری از معماری های قدیمی به چشم میخورد. این گچبری به خصوص در بناهای قدیمی معمولا شامل نقش هایی از پرندگان، فرشتگان، کودکان و طرحهایی از بهشت تجسم شده است.

گچبری هنر ایرانی
گچبری هنر ایرانی

گچبری سنتی و دستی

هنر گچبری سنتی از دیرباز در ایران رواج داشته است و در بسیاری از بناها به کار میرفته است. با گذشت زمان نه تنها از محبوبیت این هنر کاسته نشد بلکه رفته رفته شکلهای جدیدتری هم به خود گرفت که مورد سلیقه بسیاری از ایرانیان واقع شد تا جایی که امروزه کمتر خانه ای را مشاهده میکنید که از هنر گچبری در نمای داخلی بهره ای نبرده باشد. این سبک با عنوان گچبری دستی هم شناخته می شود. گچبری سنتی از قدیمیترین گچبری‌ها میباشد و در این مقاله قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

گچبری سنتی چیست؟

گچبری سنتی به عنوان یکی از هنرهای برجسته ایرانی شناخته میشود که در بسیاری از معماری های قدیمی به چشم میخورد. این گچبری به خصوص در بناهای قدیمی معمولا شامل نقش هایی از پرندگان، فرشتگان، کودکان و طرحهایی از بهشت تجسمی می‌شده است. امروزه طرحهای جدیدتری از گچبری سنتی کار می‌شود و تنوع فراوانی یافته است، به طوری که با گچبری مدرن رقابت میکند. 

هزینه اجرای گچبری دستی

از نمونه کارهای گچبری دیوار و گچبری سقف دیدن نمایید.

سبکهای گچبری سنتی

این هنر اصیل ایرانی دارای مدلهای و سبک هاب مختلفی است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

گچبری معرقی

روش گچبری معرقی مانند کاشی کاری معرق است. در این روش ملات گچ را قبل از بستن به شکل دلخواه برش میدهند، سپس قطعات بریده شده را در کنار هم قرار میدهند. برای یکدست شدن زمینه کار نیز از ملات سفید استفاده میکنند. 

گچبری لایه ای

گچبری لایه ای کمی پیشرفته تر است و برای آن از چند لایه گچ استفاده می‌شود. هر یک از این لایه ها میتوانند رنگهای متفاوتی داشته باشند. 

گچبری کلوخی

این نوع گچبری سنتی بیشتر در کاخ ها و معماری های قدیمی به کار میرفته است و نمونه هایی از آنها در کاخ های دوره ناصری به چشم میخورد. در گچبری کلوخی از برجستگیهای زیادی استفاده میشود.

گچبری هشته

هشته به معنی برجسته است. و برای طرح هایی استفاده میشود که خطوط برجسته ای دارند. در گچبری سلطنتی معمولا از این نوع گچبری استفاده میشده است.

گچبری سنتی چه مزایایی دارد؟

  • باعث تنوع و روح گرفتن مکان میشود و فضای اتاق را از یکنواختی در می آورد.
  • نقصها و لکه های روی سطوح را به راحتی میپوشاند.
  • به تقویت نقطه کانونی اتاق کمک میکند.
  • میتواند ارتفاع سقف و دیوار را کوتاهتر یا بلندتر جلوه دهد.
  • ترکیب آنها با نور فضای بی نهایت زیبایی به اتاقها میبخشد.

تفاوت گچبری سنتی با گچبری مدرن چیست؟

این دو گچبری سبکهای متفاوتی هستند. در گچبری سنتی از رنگ آمیزی های زیادی استفاده میشود ولی در گچبری های جدید کمتر از رنگ ها استفاده میکنند. گچبری مدرن را معمولا با نور و لامپ هماهنگ میکنند تا هارمونی زیبایی به وجود بیاید به این صورت که نورپردازی هایی به صورت مخفی یا غیر مخفی روی سقف ایجاد میکنند. 

اجرای گچبری سنتی

گچبری دستی سقف

سقف اتاق از مهمترین سطوحی است که گچبری آن میتواند نمای بسیار زیبایی به فضا بدهد. گچبری دستی سقف در انواع متفاوتی انجام میشود و طرح آن با توجه به سلیقه و نیاز مشتری قابل اجرا میباشد. این طرح ها را میتوان با توجه به متراژ اتاق، ارتفاع سقف و دیوارها و همچنین دکوراسیون خانه انتخاب کرد. گچبری دور لوستر از محبوب ترین و پردرخواست ترین خدمات در این زمینه می باشد.

گچبری دستی دور لامپ

به پیاده سازی طرح‌ها و نقش‌های دلخواه دور لامپ، گچبری دور لامپ می‌گویند. گچبری دور لامپ میتواند به دو صورت گچبری مدرن و گچبری دستی (سنتی) اجرا می‌شود که انتخاب آنها بسته به سلیقه مشتری متفاوت است. گچبری دستی دور لامپ طرحهای بی نهایت متفاوتی دارد که بسته به فاکتورهای مختلف میتواند ساده، شلوغ یا رنگی باشد. گچبری دور لامپ از خدماتی است که در اکثر ساختمان های لوکس و ساده نمونه هایی از آن را مشاهده نمودید.

قیمت گچبری دستی

قیمت گچبری دستی به عوامل مختلفی مانند متراژ سطوح، طرح انتخاب شده، مدت زمان اجرای طرح، رنگها و تجهیرات مورد نیاز و وسایل اضافی مورد نیاز بستگی دارد. برای آگاهی از قیمتها و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با تیم گچبری هنر ایرانی تماس بگیرید. تیم حرفه ای هنر ایرانی با توجه به دکوراسیون، ارتفاع سقف و دیوارها و بودجه ای که در اختیار دارید، شما را در انتخاب بهترین طرحها به صورت رایگان راهنمایی میکند.

نمونه کار در زمینه گچبری دستی و سنتی

مجموعه هنر ایرانی با چندین سال سابقه و تجارب گرانقدر نمونه طرحهای بسیار متنوعی از گچبری دستی یا سنتی و گچبری مدرن دارد که شما عزیزان میتوانید تصاویری از آنها را در سایت هنر ایرانی مشاهده نمایید.

خدمات و مطالب مشابه:

گچبری کلاسیک

گچبری نئوکلاسیک
ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
حسینی (09387810905)